Podróże kształcą i to niezależnie od wybranego środka transportu. Podróżować można rowerem, samochodem, spacerem lub koleją. W ten ostatni sposób można zwiedzić na przykład Małopolskę, do dyspozycji pozostaje 10 linii.

Trasy kolejowe w Małopolsce

Linie kolejowe w Małopolce

Wybierając linię Kraków – Katowice podróż rozpoczyna się z podziemnego dworca kolejowego usytuowanego w centrum miasta. Obiekt jest czynny przez całą dobę, istnieje możliwość przenocowania. Już kilometr dalej znajduje się Fort „Mydlniki”, następnie zabytkowy dworek, w którym funkcjonuje Oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa. Kolejne stacje to Zabierzów, Krzeszowice, Trzebinia i Jaworzno. Podróż kończy się w Katowicach. Powyższa trasa łączy się w pewnej części z druga linią kolejową, czyli Trzebinia – Czechowice-Dziedzice. Ponadto przejeżdża się przez Chrzanów, Libiąż, Chełmek i Oświęcim. Na tej trasie znajduje się kilka miasteczek przemysłowych oraz Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji. Można ponadto zwiedzić Bielski Part Technologiczny Lotnictwa Innowacji i Przedsiębiorczości.  

Jaką linię kolejową wybrać?

Linia Kraków – Tarnów i Tarnów – Krynica-Zdrój to kolejne z tras dla zwolenników podróży koleją. Ta druga wyróżnia się malowniczymi krajobrazami, która zdecydowania powinna zostać doceniona w Europie. W drodze mija się między innymi Tuchów, czyli niewielkie miasteczko słynące z odbywającego się w nim Międzynarodowego Festiwalu Wina. Na uwagę zasługuje także Nowy Sącz, w którym właściwie można spędzić nawet cały weekend z rodziną. Kolejna trasa prowadzi z Krakowa do Zakopanego, choć kursy odbywają się jedynie w ferie zimowe i wakacje. W pozostałym okresie można wybrać alternatywę w postaci komunikacji autobusowej. Przejazd odbywa się przez Zembrzyce, Suchą Beskidzką, Stryszów, Chabówkę, Rabkę-Zdrój oraz Nowy Targ. Niektóre z miejscowości można zobaczyć korzystając z kolejnej linii, czyli Kraków – Bielsko-Biała. Na tej trasie istnieje możliwość zwiedzenia Wadowic, gdzie urodził się i wychował Jan Paweł II. Tak naprawdę wybór tras jest ogromny, mimo, że część z nich się ze sobą pokrywa w pewnej części.