Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nierzadko uskarżają się na uporczywe swędzenie skóry głowy oraz zauważalne czerwone plamki pod włosami. Najczęściej jest to objaw wszy, jednak nie jest to powód do zmartwienia, należy natomiast wdrożyć leczenie tej przypadłości. Wszawicy nie powinno się wstydzić, ponieważ te niewielkie pasożyty pojawiają się notorycznie w skupiskach ludzkich. Dlatego najczęściej pojawia się właśnie w placówkach wychowawczych i opiekuńczych. Rozpoznanie wszy u jednego dziecka powinno być impulsem do przebadania pozostałych dzieci, by jak najszybciej pomóc im w wyleczeniu.

Jak leczyć wszawicę?

Szampon na wszy, czyli odpowiednia pielęgnacja

Wszy są pasożytami żerującymi na człowieku, często są powodem do wstydu i mimo zwiększonej świadomości społeczeństwa – tematem tabu. Jest to całkowicie błędne myślenie, ponieważ obecnie istnieje wiele sposobów na wyleczenie tej przypadłości. Powstały nawet specjalne linie kosmetyków dla dzieci, które eliminują problem. Przykładem jest szampon na wszy, który sprawdzi się zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych. Dzięki wielu dobroczynnym składnikom skutecznie chroni skórę głowy całej rodziny. Można go stosować podczas codziennej kąpieli, także w ramach profilaktycznego działania. Sekret działania szamponu na wszy tkwi w olejkach eterycznych – konkretnie rozmarynu oraz drzewa herbacianego, wyciągu z oleju z miodlii indyjskiej i Citronelli. Dzięki olejkowi pozyskiwanemu z drzewa herbacianego wszy nie tylko są pokonane, lecz skora głowy jest zabezpieczona przed ich ponownym pojawieniem się. Generalnie wszystkie zawarte substancje mają za zadanie odstraszyć te uciążliwe pasożyty. Dodatkowo olej z miodli indyjskiej wpływa na poprawę odporności skóry na szkodliwość zagnieżdżania się wszy.

Przeciwdziałanie wszom

Poza stosowaniem kosmetyków takich jak szampon na wszy, warto po prostu regularnie w sposób dokładny dbać o higienę skóry głowy. Dotyczy to głównie młodszych dzieci, ponieważ przebywając w szkole, przedszkolu, czy żłobku są narażone na pojawienie się wszy i innych pasożytów. Koniecznym jest prowadzenie codziennej obserwacji stanu skóry głowy, gdyż zwrócenie uwagi na pierwsze symptomy może pomóc w szybszej eliminacji źródła problemu. Należy stawiać wyłącznie na bezpieczne preparaty z najwyższą zawartością naturalnych składników. Takim z pewnością jest szampon na wszy z olejkami eterycznymi w składzie. Działa kojąco na podrażnienia wywołane wszami i zapobiega ponownemu zakażeniu wszawicą. W zestawie najczęściej dołączone są wyczeski, dzięki którym łatwiej usunąć pokonane wszy spod włosów. Warto zaopatrzyć się w preparaty o większych pojemnościach, by skutecznie pomóc całej rodzinie, ponieważ każdy może się zarazić. Obecnie ta przypadłość jest całkowicie normalna i powszechnie występująca. Nie świadczy to w żadnym wypadku o zaniechaniu dbania o higienę. Każdy jest narażony w ten sam sposób, zwłaszcza gdy przebywa się regularnie w większych skupiskach ludzi. Najważniejsze jest jednak to, iż wyleczenie tej przypadłości nie jest skomplikowane.