Każda osoba spędzająca sporo czasu przed ekranem komputera doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak jest to obciążające dla wzroku. Niestety, w większości przypadków nie jest możliwe skrócenie tego czasu. Możemy jednak skutecznie uniknąć wynikających z tego problemów inwestując w zakup dobrej jakości soczewek oraz dbając prawidłowo o higienę swojego wzroku. Jak to zrobić i jakie szkła kontaktowe wybrać – o tym powiemy w dalszej części tego artykułu.

Zdrowie naszych oczu a praca przed komputerem

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych nie jest obojętne dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych oczu. Wynika to ze zmniejszonej częstotliwości mrugania powiekami, który to odruch odpowiada bezpośrednio za nawilżenie oczu oraz ich komfort. Przesuszenie oczu objawia się ich zaczerwienieniem, pieczeniem, łzawieniem oraz uczuciem suchości, które to objawy mogą bezpośrednio prowadzić do rozwoju bardzo niebezpiecznej dla wzroku choroby – zespołu suchego oka. Na występowanie większości tych objawów są w szczególności narażeni użytkownicy szkieł kontaktowych.

Aby skutecznie zminimalizować ryzyko chorób oczu i pogorszenia wzroku, należy zadbać o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy właściwie urządzić swoje stanowisko pracy pamiętając, że ekran komputera powinien być ustawiony pod kątem ok. 15-20 stopni w stosunku do oczu, a sama głowa znajdować się w odległości 60-80 cm od niego. Warto także odpowiednio wyregulować kontrast i jasność ekranu oraz zadbać o usunięcie innych źródeł światła, które mogą odbijać się od jego powierzchni. Co ok. 2 godziny pracy należy zrobić sobie przerwę trwającą ok. 10-15 min.

Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze

Soczewki kontaktowe dostosowane do pracy przy komputerze

Osoby, które pracują przed komputerem, muszą także zadbać o wybór odpowiednich szkieł kontaktowych. Od ich jakości oraz sposobu wykonania w dużej mierze zależy bowiem komfortowa praca oraz zdrowie naszych oczu. W związku z tym warto sięgać wyłącznie po dobrej jakości, markowe szkła kontaktowe znanych i cenionych w branży okulistycznej producentów. Doskonałymi produktami dedykowanymi użytkownikom komputerów są soczewki kontaktowe purevision 2 niemieckiej marki Bausch & Lomb. Szkła te są w całości wykonane z miękkiego, silikonowo-hydrożelowego materiału (Balafilcon A) z wykorzystaniem technologii ComfortMoist, dzięki której soczewki idealnie przylegają do powierzchni oka.

Soczewki kontaktowe purevision 2, dzięki technologii High Definition zapewniają idealnie ostre widzenie także w słabszych warunkach oświetleniowych, redukcję efektu halo i olśnienia. Ich atutem jest także możliwość noszenia w kilku różnych trybach – ciągłym, dziennym i mieszanym, co w szczególności docenią osoby pracujące w trybie zmianowym. Z ich zalet skorzystają zarówno ludzie cierpiący z powodu krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Ich cienka konstrukcja sprawia, że soczewki kontaktowe purevision 2 są praktycznie niewyczuwalne na powierzchni oka, przez co pozwalają na dobre zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku.