Ortopedia to szeroka specjalizacja lekarska, która wbrew pozorom nie dotyczy tylko i wyłącznie urazów mechanicznych w obrębie kości i stawów. Ortopeda zajmuje się układem kostnym, wadami rozwojowymi, nieprawidłowościami w obrębie postawy oraz różnego rodzaju chorobami układu ruchu. Kluczem do otrzymania skuteczniej pomocy lekarskiej, jest zgłoszenie się do specjalisty w odpowiednim momencie, zanim istniejące problemy zdrowotne ulegną pogłębieniu. Sprawdźmy, kiedy należy odwiedzić gabinet ortopedyczny i z jakimi problemami zdrowotnymi zgłosić się na wizytę.
W czym specjalizuje się ortopeda? Jakie choroby leczy?
Ortopeda to lekarz, który zajmuje się rozpoznaniem, diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu ruchu. Zwykle lekarz tej specjalizacji jest także traumatologiem, który może leczyć, w tym również operacyjnie złamania, zwichnięcia i skręcenia – urazy, z którymi zazwyczaj kojarzona jest ortopedia. Pierwotnie, ortopeda zajmował się głównie leczeniem najmłodszych – najczęściej dzieci dotkniętych wadami postawy i wadami wrodzonymi. Obecnie ortopedia jest znacznie bardziej rozległą specjalizacją medycyny, która kompleksowo zajmuje się zdrowiem układu ruchu pacjentów w każdym wieku.
W kręgu zainteresowań współczesnej ortopedii znajdują się urazy mechaniczne kości i stawów, choroby zapalne stawów, kości i mięśni, wady wrodzone i nabyte postawy, schorzenia w obrębie kręgosłupa, choroby metaboliczne związane z układem ruchu, a także zmiany nowotworowe występujące w obrębie kości. W związku z tym, na wizytę w gabinecie ortopedy warto umówić się, kiedy mamy problemy związane z poruszaniem się, doznaliśmy urazu lub odczuwamy dolegliwości bólowe albo inne niepokojące symptomy. Wizytę u ortopedy powinny odbyć także niemowlęta w wieku między 6. a 8. tygodniem życia celem wykrycia wad wrodzonych. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie.
Jak wygląda wizyta u ortopedy? Kiedy ją umówić?
Wizyta w gabinecie ortopedycznym niewiele różni się od wizyt u innych specjalistów z zakresu medycyny. W pierwszej kolejności pacjent pytany jest o powód wizyty, lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad, a także w razie potrzeby przeprowadza badanie. Może także zlecić wykonanie badań obrazowych, w tym m. in. RTG, USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W oparciu o wywiad z pacjentem i uzyskane wyniki badań, ortopeda stawia diagnozę oraz planuje leczenie. Może mieć ono charakter ambulatoryjny lub operacyjny.
Do ortopedy warto zgłosić się w miarę możliwości jak najszybciej od momentu, kiedy dostrzeżemy u siebie niepokojące dolegliwości. Odbycia natychmiastowej wizyty wymaga podejrzenie urazów w obrębie kości lub stawów. Z wizytą nie należy także zwlekać w przypadku odczuwania długotrwałego bólu w obrębie pleców czy kończyn – jeśli utrzymuje się on przez kilka dni i nie mija, warto zasięgnąć porady specjalisty. Do ortopedy należy się także zgłosić w przypadku osłabienia siły mięśniowej, problemami z utrzymaniem równowagi, a także utrudnioną ruchomością stawów. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.