Tomografia komputerowa zatok to badanie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Stosuje się ją w: stomatologii, laryngologii oraz w chirurgii szczękowo - twarzowej. Co zatem warto wiedzieć na temat tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowa zatok - podstawowe informacje

Choroba zatok przynosowych to schorzenie, które w dzisiejszych czasach dotyka wielu ludzi. Warto podkreślić, że skuteczne leczenie zatok uzależnione jest od właściwej diagnozy. Aby zdiagnozować tę chorobę należy wykonać komputerową tomografię zatok. Zatoki najczęściej objawiają się nawracającym bólem głowy, któremu z reguły towarzyszy uporczywy katar. Należy także zaznaczyć, że jest to dość specyficzny ból, ponieważ pojawia się przede wszystkim przy pochylaniu się czy też przy przechodzeniu z pomieszczenia zimnego do ciepłego.

Każda osoba, która boryka się z tego typu problem powinna mieć na uwadze to, że niewłaściwie leczone choroby zatok mogą doprowadzić do poważnych infekcji. Badaniem, które pozwala na dokładną ocenę stanu zatok jest tomografia komputerowa, którą wykonuje się przy zastosowaniu promieniowania jonizującego. Wyniki tego typu badania umożliwiają precyzyjną ocenę stanu miejsc chorobowo zmienionych.

Dzięki tomografii komputerowej lekarz jest w stanie zobaczyć zarówno stan kości, jak i tkanek miękkich, które znajdują się w okolicach zatok przynosowych. Ponadto należy dodać, że tomografia komputerowa zatok to badanie, które wykonuje się także przed różnymi operacjami w obrębie twarzoczaszki czy też przed leczeniem ortodontycznym lub przed zabiegiem polegającym na wstawieniu implantów zębowych. Tomografia zatok znajduje również zastosowanie w diagnostyce guzów nowotworowych, które mogą pojawić się w obrębie jamy nosowej i zatok. Należy, zatem zaznaczyć, że na takie badanie dobrze jest udać się do klinki, która posiada wysokiej jakości nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Komputerowa tomografia zatok w Krakowie - co warto o niej wiedzieć?

Tomografia zatok – co warto wiedzieć na temat tego typu badania?

Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach komputerowa tomografia zatok to badanie wygodne i bezpieczne. Obecnie możemy, bowiem skorzystać z nowoczesnych tomografów wyposażonych w Inteligentny System Kontroli Dawki, które to umożliwiają redukcję dawki promieniowania jonizującego o nawet 75 do 90%. Dzięki takim tomografom pacjenci nie są, więc narażani na niepotrzebne promieniowanie rentgenowskie, ponieważ czas ekspozycji na promieniowanie jest naprawdę krótki.

Komputerowa tomografia zatok to badanie bezbolesne, do którego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Należy jednak zaznaczyć, że mimo iż jest to badanie mało inwazyjne to w związku z wykorzystaniem promieniowanie rentgenowskiego przeciwskazaniem do wykonania takiego badania jest ciąża. U kobiet ciężarnych tomografie zatok wykonuje się wtedy, gdy korzyści wynikające z wykonania tego badania są większe od potencjalnych zagrożeń dla płodu, dlatego też kobieta, która jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży powinna przed wykonaniem tomografii zatok poinformować o tym lekarza.

Partnerem materiału jest Indexmedica – tomografia zatok Kraków.