Wiele przedsiębiorców na początku swej drogi zastanawia się ile pieniędzy należy przeznaczyć na biznes plan. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest ono uwarunkowane przez wiele czynników. Jakie? Dowiesz się w niniejszym artykule.

Biznes plan – czym jest?

To najczęściej pojęcie połączone z dokumentacją konieczną do uzyskania kredytu czy dotacji. Zwykle jest on właśnie tak kojarzonym, dokument, który ma udowodnić jakiejś organizacji zewnętrznej zasadność jego tworzenia.

Każdy przedsiębiorca winien tworzyć go także na własny użytek. Warto zadać sobie kilka pytań odnośnie tego co chcemy sprzedawać, jakiej grupie docelowej, jakie są perspektywy sprzedażowe, jak poradzić sobie z konkurencją, jakie będą formy sprzedaży, jakie ceny, jaka będzie forma dostawy, kto będzie produkował, jaki będzie zespół oraz najważniejsze pytanie czy te działania będą rentowne i czy będą w stanie finansować obroty?

Odpowiedzi na te pytania na początku znajdują się w głowie. Niestety często jest to niewystarczające. Stąd często tworzone są plany finansowe, a kolejno powstają nowe plany odnośnie sprzedaży, promocji czy marketingu. W większych firmach tworzenie własnego biznes planu odbywa się przez pracowników firmy, przez specjalistów z poszczególnych działów. W kreowaniu biznes planu trzeba zastanowić się dokładnie nad każdym ważniejszym obszarem firmy, odnaleźć jego pozytywy jak i jego negatywy.

Koszty biznes planu

Koszty wynikające z biznes planu

Specjaliści jasno określają, że przedsiębiorcy chcący zyskać na swej działalności nie mogą oszczędzać w biznes plan. Najważniejsze w biznes planie nie jest jego strona wizualna, ale merytoryczna, w której opisane zostaną wnikliwie warunki prowadzenia swojego biznesu z świadomością wystąpienia różnych trudności.

Osoby, oferujące dobry biznes plan za 500, 1000 czy nawet 1500 zł nie mogą tego zrobić, gdyż oprócz ładnego wizerunku nic konkretnego nie będzie prezentował. Osoby, które chcą mieć dobry biznes plan, ale nie chcą na niego dużo wydawać, powinny spróbować opracować go samodzielnie.