Dzieci zdecydowanie łatwiej uczą się języków obcych. Istnieje wiele możliwości nauki. Warto opracować plan, który będzie spójny i spersonalizowany. Nauka języka wymaga czasu i wysiłku, również w przypadku maluchów. Ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim dzieci poznają obce kultury i stają się bardziej tolerancyjne dla różnorodności. Nawet jeśli będzie to jedyna korzyść, warto zapisać dziecko na lekcje z angielskiego.

Nauka przez powtarzanie

Dzieci uczą się przez powtarzanie i aktywne zaangażowanie. Możesz zastosować tę technikę w domu, wykonując z maluchem konkretne zadanie po polsku, a za kilka dni w języku obcym. Na przykład, jeśli jedziesz z dzieckiem na zakupy, powiedz mu, co macie kupić, np. chleb, jajka, mleko, ser. Za kilka dni możesz powtórzyć tę samą listę, ale już po angielsku. Tak, samo może wyglądać nauka kolorów, kształtów, liczb, nazw miesięcy, czy tygodni.

Komunikacja niewerbalna

Połączenie komunikacji werbalnej i niewerbalnej przynosi najlepsze rezultaty. W ten sposób angielski dla dzieci jest łatwiejszy do przyswojenia. Kiedy Twoja pociecha zacznie kojarzyć wyraziste gesty i mimikę ze słownictwem, prawdopodobnie lepiej zrozumie i zapamięta nowe słówka. Jeśli kiedykolwiek chciałeś wypróbować swój talent aktorski, teraz masz szansę!

Jak uczyć dzieci języków obcych?

Pozytywne środowisko uczenia się

Pamiętaj, że dzieci potrzebują wsparcia i zachęty do interakcji społecznych. Dlatego, warto zadawać im pytania otwarte. Na przykład, zamiast pytać, “Czy możesz podać mi nożyczki?”, zacznij zdanie od “dlaczego” lub “jak”. W ten sposób zachęcisz malucha do dłuższych wypowiedzi. 

Kurs angielskiego dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko nie może uczyć się angielskiego w domu, koniecznie rozglądnij się za dobrą szkołą językową. Coraz częściej możesz znaleźć ciekawe zajęcia dla dzieci. Szukając szkoły, upewnij się, że spełnia określone kryteria.

  • Zajęcia prowadzone są przez polskiego lektora i native speakera. Dzięki temu maluchy mogą przyswoić prawidłowy akcent. Nauczą się poprawia wymawiać poszczególne słowa i frazy. Zastanów się też nad kursem, w którym lektor mówi wyłącznie po angielsku. Taka metoda daje często rewelacyjne rezultaty.
  • Zajęcia prowadzone są w małych grupach. Wtedy tempo nauki można łatwiej dostosować do każdego ucznia. 
  • Zajęcia są ciekawe i wciągające dla dzieci. Na przykład na lekcji dla najmłodszych lektor może uczyć ich piosenek po angielsku oraz zachęcać do wspólnych gier i zabaw. Natomiast starsze dzieci chętnie skupią się na takich zajęciach, jak lalkarstwo, taniec ludowy, czy gry planszowe. Uczą się rozmawiać po angielsku, jednocześnie poznają nową kulturę.

Jak uczyć dzieci języków obcych?

Rodzaj i długość zajęć

Niektóre szkoły oferują prywatne lekcje. Pozwalają dzieciom uczyć się w indywidualnym tempie. Proponują też zajęcia grupowe. Najlepiej, by liczyły 6-8 uczniów. Zajęcia mogą mieć różną długość, zwykle 45 lub 90 minut. Przed zapisaniem dziecka na kurs, zapytaj, czy możesz poobserwować jedną lekcję. Wtedy łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Pamiętaj również, że sam kurs gramatyki nie przyniesie zadowalających rezultatów. Dobry program konwersację z nauką gramatyki.

Partnerem materiału jest Mr Brown - angielski dla dzieci Kraków.