Wypalenie zawodowe to taki stan psychologiczny, który może dotknąć każdego pracownika. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? W jaki sposób można poradzić sobie z wypalaniem zawodowym?
Wypalenie zawodowe – podstawowe informacje
Z reguły wypalenie zawodowe jest wynikiem długotrwałego i nadmiernego stresu, jakiego pracownik doświadcza podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Kiedy dochodzi do wypalenia zawodowego zazwyczaj zaczynamy odczuwać wyczerpanie emocjonalne i chroniczne zmęczenie. Praca nie sprawia nam przyjemności i nie daje żadnej satysfakcji. W takiej sytuacji często dochodzi także do utraty wiary we własne możliwości oraz odczuwania niechęci do współpracowników i klientów. Przy wypaleniu zawodowym człowiek doświadcza częstych wahań nastroju. Można zaobserwować również problemy związane z zdrowiem fizycznym, a mianowicie pojawienie się bóli głowy i brzucha, czy też częstsze przeziębianie się.
Sposoby na to jak poradzić sobie z wypalaniem zawodowym
Do wypalenia zawodowego może dojść z różnych powodów. Za przyczyny wypalenia zawodowego oprócz stresu w pracy uznaje się także pracoholizm, nieadekwatne wynagrodzenie, brak możliwości awansu czy zatarcie granicy pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. Dlatego też nie istnieje jeden uniwersalny sposób na walkę z wypaleniem zawodowym. Niemniej jednak w takiej sytuacji warto zastosować się do koncepcji work life-balance. Równowaga pomiędzy pracą a życiem rodzinnym jest niezmiernie ważna i potrzebna. Zatroszczmy się, więc właściwie o siebie, pozwólmy sobie na odpoczynek i relaks. Oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia (aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość i jakość snu) ważne jest także to, aby znaleźć sobie hobby, które pomoże nam wzmocnić nasze poczucie własnej wartości. W pracy pamiętajmy natomiast o tym by wyznaczać sobie takie cele, które jesteśmy w stanie zrealizować, unikać rutyny i nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków na raz. Jeżeli czujemy zaś, że nasz stan emocjonalny ulega znacznemu pogorszeniu warto także pomyśleć o profesjonalnym wsparciu i skorzystać z pomocy psychoterapeuty bądź coacha.