Dużo się mówi o właściwościach antyoksydantów i ich znaczeniu dla zdrowia. Na ich temat powstają kolejne opracowanie, czym jednak są, jak działają i gdzie występują?
Czym są Antyoksydanty?
Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze, to substancje chemiczne, które zapobiegają utlenianiu się innych substancji. Utlenianie się to proces, w którym cząsteczki tlenu łączą się z innymi cząsteczkami i tworzą nowe związki chemiczne. Antyoksydanty mogą powstrzymywać lub opóźniać utlenianie się. Zalicza się do nich witaminy A, C czy E, cynk, likopen, flawonoidy czy też kwas alfa-lipowy.
Mogą być naturalnie występujące lub syntetyczne. Naturalnie występujące antyoksydanty można znaleźć w roślinach i owocach, a także w niektórych produktach spożywczych, takich jak kawa, herbata i wino. Syntetyczne antyoksydanty są często używane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Ich działanie polega na wiązaniu się z wolnymi rodnikami i utleniaczami, które mogą uszkodzić komórki. Wolne rodniki i utleniacze są powiązane ze starzeniem się i chorobami, takimi jak nowotwory, miażdżyca i choroby układu krążenia. Aby zapobiec tym uszkodzeniom i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, niezbędne są właśnie antyoksydanty.
Gdzie występują antyoksydanty?
Antyoksydanty występują właściwie we wszystkich produktach, ale różnią się one ich procentową zawartością oraz rodzajem.
- witamina C występuje w dużych ilościach nie tylko w cytrusach, ale znacznie więcej ma jej natka pietruszki, dzika róża, truskawki oraz kiwi;
- witamina E występuje przede wszystkim w oliwie z oliwek, orzechach, ale tez w pomidorach, brokułach i czarnej porzeczce;
- witamina A występuje w tłustych rybach, mleku czy jakach;
- flawonoidy znajdziemy m.in. w jabłkach, cebuli, czerwonym winie, owocach cytrusowych czy zielonej herbacie;
- likopen mają w sobie m.in. pomidory, arbuzy i różowe grejpfruty;
- cynk występuje w wspominanych już orzechach, mleku, owocach morza i w chudym mięsie;
- luteinę można znaleźć w kukurydzy a także w warzywach liściastych jak np. szpinak;
- Kwas alfa-liponowy znajdziemy w pomidorach, brokułach czy podrobach zwierzęcych.
Chcąc spożywać antyoksydanty nie trzeba zmieniać diety, gdy ma się ją bardzo zróżnicowana, ponieważ, jak widać, są one we wszystkim.