Od niedawna bezsenność jest coraz częściej spotykaną przypadłością. Dopada wszystkich niezależnie od wieku, a znalezienie jej przyczyny jest dość skomplikowane. Jest to także charakterystyczny wyznacznik współczesnego społeczeństwa, a w szczególności młodego pokolenia. Problem nadmiernego stresu, powodujący zaburzenia psychiczne, nieregularny dobowy rytm funkcjonowania oraz choroby związane z tarczycą mogą bezpośrednio wpływać na długość i jakość snu.
Objawy i przyczyny bezsenności
Coraz więcej osób skarży się na problemy z zasypianiem, lekki sen lub częste wybudzanie. Skutkiem niepełnego odpoczynku jest gorszy humor, mniej energii, brak koncentracji, a także rozdrażnienie. Paradoksalnie to wszystko jeszcze bardziej wzmaga bezsenność i błędne koło się zamyka. Aby dojść do źródła tego stanu rzeczy, należy szczerze przeanalizować swoje nawyki. To właśnie stres, natłok codziennych obowiązków, długie korzystanie z komputera i wpatrywanie się w ekran monitora lub telefonu, ciężkostrawny posiłek spożyty tuż przed snem, a nawet alkohol mogą być przyczyną nocnego przewracania się z boku na bok.
Leczenie to zmiana nawyków
Do pokonania bezsenności konieczna jest zmiana szkodliwych przyzwyczajeń. Przede wszystkim zalecane jest mniej stresów. Każdy indywidualnie musi znaleźć sposób na radzenie sobie z nerwami i zyskanie kontroli w sytuacjach stresogennych. Stres to niebezpieczny przeciwnik, atakujący organizm w całości. Aktywność fizyczna oprócz porządnego dotlenienia, poprawy kondycji, wsparcia układu oddechowego i poprawy wyników siłowych, najzwyczajniej męczy organizm, co pozwala na łatwiejsze zasypianie. Ostatnim przyzwyczajeniem najprostszym do zmiany jest dbanie o zdrową dietę. Tu liczy się zasada, aby nie jeść ciężkostrawnych potraw, nie pić kawy ani mocnej herbaty tuż przed zaśnięciem. Organizm potrzebuje odpowiedniego przygotowania do odpoczynku i wyciszenia się, aby mógł zapaść w sen.
W sytuacjach, gdy powyższe sposoby nie pomagają, warto zastanowić się nad zażywaniem melatoniny. To bezpieczny, nieuzależniający hormon, polecany osobom prowadzącym nieregularny tryb pracy oraz często podróżującym między różnymi strefami czasowymi.