Wiele osób przechodzących na dietę słyszało m.in. o otrębach pszennych i owsianych. Podkreśla się często ich wysoką zawartość błonnika i korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Rzadko kiedy jednak słyszy się o otrębach orkiszowych, powstałych z przemiału ziarna pszenicy orkisz. Warto dowiedzieć się, dlaczego te szczególne otręby nie powinny być pomijane w zdrowej diecie.
Czym są otręby orkiszowe?
Otręby orkiszowe są grubo rozdrobnionymi warstwami zewnętrznymi pszenicy orkisz. Zawierają one gluten, w tym białka glutenowe. W związku z tym ten typ otrębów nie powinien być spożywanych przez osoby, których organizm nie toleruje glutenu. Jeśli jednak nie stanowi to dla nas przeszkody, warto dowiedzieć się, jak orkisz wpływa na nasze zdrowie. Otręby te zawierają niezwykle dużo białka, będąc tym samym jednym z najlepszych źródeł tego mikroelementu.
Właściwości prozdrowotne otrębów orkiszowych
Otręby orkiszowe stanowią wspaniałe źródło błonnika pokarmowego, zmniejszając uczucie głodu poprzez pęcznienie w żołądku. Dzięki nim mona regulować rytm pracy jelit oraz uniknąć zaparć. Otręby orkiszowe dodatkowo zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita, a także pobudzają wydzielanie żółci. Niska kaloryczność tych otrąb sprawia, że warto je spożywać na diecie redukcyjnej. Otręby orkiszowe wspomagają również organizm w usuwaniu szkodliwych substancji, a także chronią naturalną florę bakteryjną jelit.
Co wspomagają otręby orkiszowe?
W otrębach orkiszowych znajdziemy wiele składników mineralnych, których wpływ na nasze zdrowie jest nieoceniony. Mowa m.in. o potasie, sodzie, magnezie, wapniu i żelazie, a także o szeregu różnych witamin (np. witaminach z grupy B). Wszystkie te składniki są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Otręby orkiszowe znacząco wesprą regulowanie poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi, a także wzmocnią serce i uchronią nas przed miażdżycą. Składniki zawarte w tym produkcie pomogą nam również poprawić koncentrację, a także korzystnie wpłyną na aktywność mózgu. Dla osób zestresowanych korzystna będzie obecna w otrębach tiamina, redukująca poziom stresu.