Badania profilaktyczne stają się bardzo chodliwym tematem na przeciągu kilku lat. Coraz częściej lekarze zachęcają do robienia badań profilaktycznych. Dlaczego warto je wykonywać oraz jakie badania są zalecane do robienia w celach profilaktycznych dla zdrowia człowieka? Wszelkie te informacje zostaną podane w niniejszym artykule.

Badania profilaktyczne - wyjaśnienie pojęcia

Są to ekspresowe i niedrogie testy laboratoryjne, obrazowe oraz badanie fizykalne, które wykonuje lekarz. Dzięki nim bardzo łatwo można zauważyć osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na groźne choroby, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Dostrzeżenie tego ryzyka u pacjenta pomoże na wdrożenie lub zwiększenie działań profilaktycznych przed pojawieniem się choroby.

Badania przesiewowe potrafią wykryć dolegliwość na bardzo wczesnym etapie, w którym leczenie jest bardziej prostsze i skuteczniejsze. Stąd tak ważne jest rozpoznanie choroby przed wystąpieniem objawów choroby, dzięki czemu szanse na wyleczenie są znacznie większe.

Wszelkie testy profilaktyczne robione są z krwi, dzięki nim można wskazać, którzy pacjenci cierpią na daną dolegliwość. Najczęstszymi badaniami rutynowymi są właśnie testy przesiewowe. Chodzi najczęściej o badanie cholesterolu, poziomu glukozy, czy badanie w kierunku niedoczynności tarczycy u noworodków.

Warto wykonywać badania profilaktyczne?

Jakie badanie warto wykonywać regularnie?

W grupie podstawowych badań znajdują się takie badania jak: morfologia, OB i badanie ogólne moczu wykonywane raz do roku, poziom glukozy we krwi na czczo co najmniej raz na trzy lata. Badanie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, zakażenia wirusem HIV, zakażenia rzeżączką i chlamydią to badania zalecane dla osób, mających przypadkowe kontakty seksualne. Badanie tzw. lipidogram, czyli badanie cholesterolu powinno się wykonywać raz na 4 lata. Pomiaru masy ciała, wyliczenie wskaźnika BMI, pomiaru ciśnienia tętniczego, EKG, RTG klatki piersiowej i ogólne badanie internistyczne raz na 3 lata, a po 40 roku raz do roku. Raz na 6 miesięcy należy stawić się u stomatologa.