Walka o świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze toczy się już od wielu lat. Przy okazji zbliżającej się zimy, warto ponownie wrócić do tematu, który nigdy nie traci na aktualności. To ostatni moment, by zmienić swoje nawyki w kwestii sposobu ogrzewania domów i lokali użytkowych. Wymiana tradycyjnych piecy na ekologiczne, rezygnacja z wypalania toksycznych śmieći to teoretycznie niewiele. W praktyce natomiast, przy założeniu, iż z nowoczesnych alternatyw skorzysta co trzeci, czy czwarty człowiek – jest to już bardzo duży postęp. Należy w pełni wykorzystać fakt, że świadomość społeczeństwa odnośnie konieczności dbania o środowisko znacząco wzrosła. Świadczy o tym choćby częste korzystanie z mapy zanieczyszczenia powietrze, która doskonale obrazuje powstały problem.

Mapa zanieczyszczenia powietrza - zwiększenie świadomości społeczeństwa

Dlaczego mapa zanieczyszczenia powietrza jest tak ważna?

Chodzi tutaj oczywiście o wzrost świadomości ludzi, zarówno dzieci, jak i młodzieży i dorosłych. By w pełni chronić siebie i swoich bliskich przed zagrożeniami ze strony zanieczyszczonego powietrza, konieczne jest regularne śledzenie specjalnej mapy. Wystarczy zaznaczyć swoją lokalizację, by zobaczyć, czy wyjście na zewnątrz w konkretnym dniu będzie dla nas dobre. Ogólnie rzecz biorąc mapa zanieczyszczenia powietrza nie służy zastraszaniu Polaków, lecz budowanie świadomości powagi sytuacji. Każdy z nas ma prawo do czystego powietrza, co w dzisiejszych czasach i w naszym klimacie nie jest takie proste. Dlatego właśnie powstała mapa zanieczyszczenia powietrza, która jest na bieżąco aktualizowana na podstawie danych pozyskiwanych z wielu odbiorników zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Kolory czerwone i fioletowe wskazują na poważne zagrożenie, całkowicie odradza się w takich sytuacjach wyjścia na zewnątrz. Zwłaszcza z małymi dziećmi lub osobami walczącymi z przewlekłymi schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Mapa zanieczyszczenia powietrza – niezbędnik dla osób prowadzących aktywny tryb życia

Osoby uprawiające sport – amatorsko, czy zawodowo – cenią aktywność na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Jest to znacznie utrudnione, jeżeli na zewnątrz powstaje smog, zwłaszcza gdy panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Z pomocą przychodzi oczywiście mapa zanieczyszczenia powietrza, którą powinien śledzić każdy – niezależnie od wieku i podejmowanych aktywności. Dane wskazujące na to jak szkodliwy wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczone powietrze są wstrząsające, lecz prawdziwe. Okazuje się, że wdychając pył PM 2,5, który znajduje się w smogu skracaniu ulega życie nasze i członków rodziny. Tym bardziej powinno zależeć nam na posiadaniu wszystkich informacji mogących wpłynąć na zwiększoną dbałość o zdrowie i życie. Korzystanie ze specjalnych aplikacji i map zanieczyszczeń powietrza będzie dobre dla nas wszystkich. Mamy wówczas szansę na zniwelowanie ryzyka zapadalności na choroby płuc, czy inne infekcje górnych dróg oddechowych. Każdy ma tylko jedno życie, o które należy dbać codziennie. Regularne sprawdzanie jakości powietrza w naszej lokalizacji niech będzie odpowiednim początkiem dla powyższego.