Jednym z miast, do którego cały czas przybywa wielu turystów z całego świata jest Kraków, tak naprawdę o każdej porze roku jest tam tłoczno. Historia miasta została doceniona, co zdecydowanie potwierdza wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Udowodniono tym samym ogromne znaczenie stolicy Małopolski na arenie światowej.
Kraków – imponująca i bogata historia miasta
Dawna stolica Polski i siedziba królów polskich jest doskonale znana wszystkim Polakom, a już na pewno znacznej większości. Wiele ciekawostek można poznać poprzez odwiedzenie strony https://krakowculture.pl, na której łatwo znaleźć potwierdzenie prestiżu miasta. Władze miasta cały czas dokładają wszelkich starań, aby dbać na bieżąco o dziedzictwo kulturowe. Samorząd krakowski otrzymuje nawet dofinansowania na takie cele, są one zawsze odpowiednio zagospodarowane. Odbywają się na przykład prace konserwatorskie w większości najbardziej znanych zabytków, w celu pokazywania ich kolejnym pokoleniem. Wybierając się do Krakowa można skorzystać z usług przewodników, którzy zapoznają zwiedzających z najciekawszymi wydarzeniami na przestrzeni minionych wieków. Warto wiedzieć między innymi to, że w XIX wieku miało miejsce wyburzenie ratusza i znajdujących się wokół nich murów obronnych. W tej lokalizacji powstał Park Miejski Planty oraz Kopiec Kościuszki, ten ostatni został uznany za symbol walki o wolność i niepodległość Polski. Ważne wydarzenie miało również miejsce w XX wieku, kiedy powstał plan powstania tak zwanego Wielkiego Krakowa w ramach którego połączono ze sobą kilka najbliżej zlokalizowanych wiosek. Uporządkowano w ten sposób podział administracyjny, wyodrębniono między innymi dzielnicę Podgórze, a następnie Aleję Trzech Wieszczów.
Niełatwa przeszłość Krakowa
Na stronie https://krakowculture.pl każdy może zapoznać się z burzliwą przeszłością Krakowa, miasto przeszło dużo złego. Dzięki temu jednak zostało docenione przez kolejne pokolenia mieszkańców miasta i pozostałych regionów Polski. Ogromnym i traumatycznym przeżyciem była okupacja niemiecka w trakcie trwania II Wojny Światowej, w każdym strategicznym punkcie miasta powstały siedziby niemieckich dowódców, co skutecznie uderzyło w morale polskiego rządu. Głównym celem brutalnych działań okupantów stali się Żydzi, którzy zostali umieszczeni w getcie i skierowani do ciężkich robót. Na przestrzeni kolejnych lat miało miejsce wiele wydarzeń, między innymi powstanie dzielnicy Nowej Huty, dopiero później przyłączono ją do Krakowa. Pomimo trudnych doświadczeń, mieszkańcy nigdy nie stracili nadziei na lepsze jutro. W mieście nie zaniechano tworzenia dzieł literackich i malarskich, Kraków nadal stanowił ostoję i schronienie dla wielu twórców. Rok 1989 został uznany za przełom, miasto przeszło poważną transformację, postawiono na jego rozwój. Bez odpowiedniego poziomu determinacji całej społeczności nie byłoby to możliwe, wszyscy wspólnymi siłami postanowili dążyć do maksymalnej ochrony dziedzictwa kulturowego. Miasto tworzą nie budynki, lecz ludzie – to im zawdzięcza się najwięcej.