Planując wizytę w Krakowie, warto zastanowić się nad wyborem najciekawszych muzeów w mieście, aby odbyć niezapomniane lekcje historii. W pierwszej kolejności powinno się odwiedzić strony internetowe Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obie instytucje mają wiele oddziałów, w których organizowane są interesujące wystawy dla zwiedzających.

Muzea w Krakowie - gdzie warto się udać?

Które muzea w Krakowie powinno się odwiedzić?

Poszukując odpowiedniego miejsca do zwiedzania, swoje kroki powinno się skierować między innymi do Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie. Ekspozycję można zwiedzać razem z przewodnikiem, który przedstawi najciekawsze informacje w przystępny sposób. Kolejnym punktem powinien być Pałac Krzysztofory, w którym zlokalizowany jest Gmach Głównego Muzeum. Eksperci przygotowują animowane rekonstrukcje, które pokazują wygląd budynków podczas trwania różnych epok. Porównanie ich ze współczesnym wyglądem to wspaniała i niezwykle ciekawa lekcja historii, głównie dla młodszych pokoleń. Ciekawą opcją jest ponadto podążanie śladami wojennych losów społeczności żydowskiej, w tym celu wybiera się najczęściej trzy punkty. Są to Apteka pod Orłem, Stara Synagoga oraz Fabryka Schindlera, na temat tej ostatniej powstał nawet film. Niezwykle poruszające losy przedsiębiorcy, który postawił sobie za cel ochronę życia Żydów. Zatrudnił ich w swojej fabryce, dzięki czemu nie zostali skierowani do obozów pracy, gdzie czekałaby ich rychła śmierć. Następnym punktem na muzealnej mapie Krakowa jest oczywiście Kamienica Hipolitów, mieszcząca się w bliskiej odległości Kościoła Mariackiego, wewnątrz zaprezentowany jest wygląd w środku mieszkań od XVII do XIX wieku. Ówczesne aranżacje, oryginalne meble i wiele ciekawych, niestandardowych rozwiązań – to wszystko można zobaczyć na własne oczy.

Muzealny aspekt Krakowa

Kraków sam w sobie jest przepięknym miastem, odkrywanie jego zakamarków to niesamowita przygoda, chcąc zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca potrzebne jest dużo czasu. Bardzo interesujące wystawy można obejrzeć między innymi w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego, w którym odbywa się całe mnóstwo wystaw poświęconych różnym tematom. Aktualizacje są przeprowadzane na bieżąco, dlatego łatwo zaplanować wycieczkę z całą rodziną lub w pojedynkę. Na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ można natomiast zapoznać się z nieco bardziej ogólnym ujęciem muzeów, stanowią one bowiem część bogatej i trudnej historii miasta. Swoje kroki powinno się skierować do Galerii Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, w której czekają dzieła Matejki, Malczewskiego, Siemiradzkiego i wielu innych wybitnych artystów. Dla osób, które chcą i lubią poznawać szczegóły z życia twórców obrazów, poleca się wizytę w Domu Matejki, aby zapoznać się z wystawą poświęconą malarzowi. Z kolei przy ulicy Krupniczej zlokalizowany jest Dom Mehoffera, w którym wnętrze jest delikatnie mówiąc bardzo oryginalne. Przykłady najcenniejszych dzieł malarstwa europejskiego można natomiast podziwiać w Ośrodku Kultury Europejskiej, czyli w „Europeum”.