W najbliższym czasie na drogach wylotowych z Krakowa będziemy mogli zobaczyć nowe tablice. W jakim celu zostaną one ustawione? Jak będą wyglądać? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Nowe tablice na drogach wylotowych

Nowe tablice na drogach wylotowych z Krakowa zostaną ustawione po to, aby każdy kierowca patrząc na nie mógł przypomnieć sobie o tym, że przy wyprzedzaniu należy zachować bezpieczną odległość. Zachowanie bezpiecznej odległości to obowiązek każdego kierowcy, który zdecyduje się na manewr wyprzedzania. Pamiętajmy, że wyprzedzanie to wbrew pozorom trudny i niebezpieczny manewr, dlatego też dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego należy zachować podczas niego szczególna ostrożność. Niezachowanie odpowiedniej odległości może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje. Szczególnie niebezpieczne może okazać się wyprzedzanie rowerzystów czy też kolumny pieszych. Niezachowanie odstępu w takiej sytuacji może skończyć się potraceniem, przewróceniem danego uczestnika ruchu lub też nawet wciągnięciem go pod pojazd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wyprzedzaniu roweru, motoroweru, motocykla, wózka rowerowego czy też kolumny pieszych należy zachować minimum 1 metr odstępu.

Nowe tablice na drogach wylotowych z Krakowa.

Jak będzie wyglądała nowa tablica?

Nowa tablica, który niebawem pojawi się na drogach wylotowych z Krakowa przedstawia samochód osobowy oddzielony od rowerzystki za pomocą strzałki, nad którą umieszczone jest oznaczenie „1 m”. Pod obrazkiem zamieszczony jest natomiast następujący tekst: „Dziękujemy za bezpieczny odstęp”. Takie tablice pojawią się na drogach, które są często uczęszczane przez rowerzystów. Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie taka tablica to element kampanii informacyjno- edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości kierowców. Z całą pewnością jest to potrzebna akcja, ponieważ jak pokazują dane z roku 2020 nieprawidłowe wyprzedzanie rowerzystów było przyczyną wielu wypadków śmiertelnych. Wielu kierowców bagatelizuje, bowiem obowiązek zachowania odpowiedniej odległości.