Każdy rodzic staje przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy. Obecnie nie jest to wyłącznie miejsce przeznaczone do przechowywania dzieci, lecz mające za zadanie również edukować i wychowywać.

Prywatne, a publiczne przedszkole

Przedszkola publiczne – co przemawia na ich korzyść?

W przypadku publicznego przedszkola, wszystkie zajęcia są całkowicie darmowe. Tak samo jak opieka nad dziećmi, lecz w przypadku pobytu nieprzekraczającego 5 godzin dziennie. Powyżej tego czasu, placówka może naliczać opłaty stałe. Jeżeli w przedszkolu dzieci otrzymują posiłki, rodzice są zobowiązani za nie płacić. Jednak jedną z największych wad przedszkoli publicznych jest brak wolnych miejsc oraz długie listy oczekujących. Wśród zalet natomiast należy wspomnieć, że często placówki publiczne mają dużo więcej przestrzeni na stołówce, placu zabaw. Nie można zapomnieć również o kadrze, która ma wyższe wykształcenie i wykazuje się ogromnym zaangażowaniem w swoje obowiązki. Często stosowane są nowatorskie metody nauczania, liczy się również odpowiednie podejście do najmłodszych.

Charakterystyka prywatnych przedszkoli

Ponieważ przedszkole prywatne może założyć każda osoba prawna lub fizyczna, pobierane są w nim comiesięczne opłaty. Czesne płaci się również w przypadkach, gdy dziecko jest nieobecne z różnych przyczyn. W zakresie ponoszonych opłat, placówki prywatne poza sprawowaniem opieki nad dziećmi, otrzymują one wiele dodatkowych możliwości. Choćby korzystanie z basenu, zajęcia karate, czy organizowanie wyjazdów. Minusem może być niewielka ilość wolnego miejsca, jednak w ramach przeciwwagi większość kącików jest urządzona w sposób bardzo atrakcyjny. Na plus przemawia również mniejsza liczebność dzieci w grupie, dzięki czemu można poświęcać im więcej uwagi. Wiele spośród przedszkoli prywatnych jest profilowanych, kładą one nacisk na rozwój poszczególnych umiejętności. Oczywiście jednocześnie realizują podstawę programową. Ogólnie rzecz biorąc każda z placówek ma w sobie coś wyjątkowego. Dlatego to od rodzica zależy, jakie przedszkole wybierze dla swojego dziecka, najważniejszy jest ich komfort.