Coraz częściej spotyka się księgowości online, które korzystają z oprogramowania, znajdującego się w chmurze. To bardzo często spotykane narzędzie, służące do indywidualnego rozliczania działalności mikro przez przedstawicieli przedsiębiorstw. Ich funkcja powinna również posiadać prawidłową ochronę danych.

Konieczne posiadanie ewidencji

Troska o finanse firmy jest fundamentalnym zadaniem każdego przedsiębiorstwa. Każdy przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia ewidencji, która ułatwia dokonywanie rozliczeń z fiskusem, czyli z księgowością. Działania te muszą być prowadzone w prawy sposób, zaniedbanie tych obowiązków może doprowadzić do trudności z obszaru karno-skarbowego. Coraz częściej wykorzystuje się technologię do rozliczania mikro i małych firm. Wykonuje się je za pomocą specjalnych aplikacji. Jedną z nich jest SaaS. Polega na korzystaniu z oprogramowania, znajdującego się w chmurze, dzięki temu osoby, które mają dostęp do niego mogą na bieżąco monitorować dane firmy. Takie aplikacje często posiadają także inne funkcje np. nadzorowanie gospodarką magazynową, relacjami z kontrahentami czy terminami, rozliczanie pracowników czy nadawanie im zadań.

Wykorzystanie programów online w księgowości

Jaki program wybrać?

Każdy właściciel musi brać odpowiedzialność za dane osób, z którymi współpracują lub za które odpowiada. Zgodne jest to z przepisami prawnymi jakie stoją przed każdym właścicielem. Takie dane najczęściej znajdują się właśnie w programach do prowadzenia biznesu. Jaki zatem winien być taki program? Powinno się wybrać taki program, który jest dostosowany do przepisów o ochronie danych osobowych. Powinien posiadać wiarygodny dostęp, który zabezpieczony jest odpowiednim hasłem. Bardzo ważne jest, żeby dany program posiadał funkcję dwuetapowego logowania. To bardzo dobra ochrona w przypadku kradzieży jednego z haseł. Solidny program księgowy winien posiadać automatyczną opcję tworzenia kopii zapasowych. Warto również zwrócić uwagę na szyfrowanie transmisji danych, jest to niezwykle istotne dla dokonywanych rozliczeń księgowych.