W dzisiejszych czasach, kiedy mierzymy się z szybkim tempem życia, niezbędne jest postawienie na aktywność. Dzięki niej możemy nie tylko dotlenić swój mózg, ale przede wszystkim pozwolić sobie na psychiczny odpoczynek. Jedną z form zdrowego stylu życia jest jazda na rowerze. Wiąże się ona z wieloma korzyściami dla naszego zdrowia.

Zalety jazdy na rowerze

Poprawa kondycji

Każda aktywność fizyczna wzmacnia naszą kondycję. Już niewielka dawka ruchu pozwala zauważyć pozytywne zmiany, które zachodzą w naszym organizmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ już po przekroczeniu 25. roku życia zmniejsza się zdolność do przyswajania odpowiedniej ilości tlenu. Ten problem odczuwają zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia. Wówczas tendencja do problemów z wydolnością znacząco wzrasta w stosunkowo krótkim czasie. W celu zniwelowania tego problemu warto zatem wybrać się na przejażdżkę rowerową, która potrafi uzależnić. Na początek może to być krótki dystans, z czasem ulegający wydłużeniu. Wybierając rower ogranicza się także ryzyko zapadania na choroby układu krążenia. A niestety, nasze społeczeństwo często się z nimi boryka, niekiedy bez świadomości tego faktu.

Wzmacnianie mięśni i redukcja wagi

Przejażdżki rowerowe wpływają także na nasze mięśnie, które znacznie się wzmacniają. Mowa tutaj głównie o mięśniach nóg i pośladków. Wkładany w pedałowanie wysiłek zmusza również do wytężonej pracy mięśnie pleców, brzucha i przedramion. Warto w ten sposób rozruszać stawy kolanowe, co ma znaczenie w rehabilitacji tych części ciała. Redukcja wagi to kolejna zaleta jazdy na rowerze. Jest to zarówno doskonałe dopełnienie wykonywanych dotychczas ćwiczeń, jak i rozgrzewka przed treningiem. Redukcję wagi można zauważyć w dość krótkim czasie. Tkanka tłuszczowa jest skutecznie spalana już przy zachowaniu średniego tempa. Przemiana materii jest znacznie szybsza, dlatego pozbywamy się zbędnych kilogramów. Jazda na rowerze ma także korzyści natury ekonomicznej. Wystarczy zastąpić samochód, tramwaj lub autobus rowerem, by zaoszczędzić pieniądze na paliwo oraz bilety na przejazd komunikacją miejską.