Małopolska jest pięknym regionem skrywającym się wśród gór. Historycznie rozciąga się na Wyżynie Małopolskiej i częściowo w Karpatach Zachodnich. Zapewnia wspaniałe widoki, unikalne zabytki i wyjątkowe pomniki przyrody. Dlatego cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Sprawdź, jak aktywnie spędzić weekend w Krakowie i okolicach.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Znajduje się w miejscu dawnej zajezdni tramwajowej pierwszego krakowskiego tramwaju wąskotorowego. Jedna kolekcja muzeum przedstawia rozwój transportu mechanicznego w stolicy Małopolski. Druga natomiast poświęcona jest inżynierii miejskiej i historii elektrowni, gazowni i techniki. 

Park Archeologiczny w Bochni

Park Archeologiczny “Osada VI Oraczy” to rekonstrukcja wsi z XIII wieku, która prawdopodobnie istniała w Bochni. Za drewnianą palisadą znajdują się chaty i budynki gospodarcze. Oprócz zwiedzania wnioski możesz wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych. Zobaczysz, jak powstawały kiedyś buty, doniczki, broń, liny i płótno.

Brama Bolechowicka

Leży na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, w pobliżu wsi Karniowice. Jest to krasowa forma skalna składająca się z dwóch filarów tworzących przejście. Wzdłuż dna doliny płynie niewielki strumień Bolechówka. Brama jest chroniona w ramach rezerwatu Wąwóz Bolechowicki. Obok znajduje się źródło krasowe uważane za pomnik przyrody.

7 ciekawych atrakcji w Małopolsce 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pierwsze zapiski o ogrodzie i sadzie znajdziemy już z 1467 roku. Wtedy były dwa razy większe i dostarczały świeże warzywa i owoce do refektarza uczelni. Zmieniał się przez stulecia. Został odrestaurowany i otwarty dla odwiedzających w 2010 roku. Możesz tutaj wspaniale odpocząć. 

Oprócz tego zobaczysz tu kilka eksponatów edukacyjnych, a mianowicie zegar słoneczny i sferę armilarną. Latem otwierane jest malownicze przejście. Łączy bezpośrednio Ogród Botaniczny z Dziedzińcem Collegium Maius.

Kopiec Krakusa

To popularne miejsce wśród mieszkańców Krakowa. Oferuje wspaniałe widoki na miasto. Przestrzeń pod kopcem jest doskonałym miejscem na piknik. Znajduje się około 2,5 km od Wawelu. Wstęp jest bezpłatny. Możesz się tutaj cudownie zrelaksować.

Las Wolski

Imponujący las rozciąga się na kilku wzgórzach. Majestatycznie góruje nad centrum miasta. Znajduje się od niego zaledwie 8 km na zachód (tuż za Salwatorem i Kopcem Kościuszki). Można do niego łatwo dojechać. Jest to jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych w stolicy Małopolski.

42 ha Lasu Wolskiego obejmuje osiem oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżkę rowerową i trasę narciarstwa biegowego. Oprócz tego stanowi siedlisko jeleni, borsuków, zajęcy, lisów i innych gatunków zwierząt. Jeśli chcesz uciec od zgiełku miasta, wybierz się do Lasu Wolskiego.

7 ciekawych atrakcji w Małopolsce 

Skoki spadochronowe w tandemie

Jeśli jesteś łowcą adrenaliny, koniecznie zwróć uwagę na skoki spadochronowe w tandemie. Sprawdź, czy ośrodek współpracuje z zawodowymi instruktorami. Warto zapytać, czy spadochronowi wywodzą się ze specjalnych jednostek desantowych. Dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Skoki spadochronowe wyzwalają euforię i adrenalinę. Dają niesamowite uczucie wolności. Takie skoki możesz zamówić pod adresem: https://tandemy.pl