Celebrowanie rocznic ślubów jest ważnym rodzinnym wydarzeniem. Małżeństwa z różnym stażem pragną otaczać się z tej okazji bliskimi osobami. Aby jednak móc świętować jak najwięcej wspólnych rocznic niezbędne jest stosowanie się do najważniejszych zasad. Konieczny jest wzajemny szacunek i rozpoznawanie potrzeb drugiej osoby. Są to szczególne umiejętności we współczesnym świecie. Ludzie bowiem wolą się rozstać, niż podjąć rozmowę na trudne tematy.

Rocznice ślubu - stosowane nazewnictwo

Od czego wzięły się nazwy rocznic ślubu?

Wielu spośród nas wyszukuje w sieci nazwy poszczególnych rocznic pożycia małżeńskiego. Często z tej okazji wręcza się spersonalizowane prezenty, na których umieszcza się nazwy zwyczajowe obchodzonego jubileuszu. Określenia najczęściej są związane z nazewnictwem kamieni szlachetnych i innych materiałów. Punktem wyjścia jest oczywiście ich trwałość i przyjęte określenie. Pierwsza rocznica jest nazywana papierową, co nawiązuje bezpośrednio do ulotności przedmiotu. Zazwyczaj pierwszy rok małżeństwa bywa próbą dla związku, stąd tak sugestywna nazwa. Druga rocznica jest bawełniana. Jest to symbol starań, które należy podejmować w małżeństwie, by układało się jak najlepiej. Bawełna jednak jest materiałem wysokiej jakości, tak samo jak skóra, która symbolizuje trzecią rocznicę ślubu.

Symbole dłuższego pożycia małżeńskiego

Symbolika rocznic począwszy od 25. wskazuje już na powiązania z wysokiej jakości kamieniami. Wymienia się tutaj kruszce w postaci srebra, pereł, rubinów, szafirów oraz złota. Mamy tutaj bowiem do czynienia z solidnymi fundamentami relacji małżeńskiej, która zasługuje na właściwe uznanie. Z takich par powinno brać się codziennie przykład i dążyć do obchodzenia tak doniosłych rocznic. Kluczem do sukcesu jest zdecydowanie budowanie codziennych relacji na nowo, odkrywanie siebie wzajemnie. Trudne chwile powinny scalać relację, zamiast ją rujnować. Pełna lista z nazwami poszczególnych rocznic ślubu może być w prosty sposób odnaleziona w Internecie. Niezależnie od nazwy, obchodzenie każdej z nich jest istotnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka.