W dzisiejszych czasach kultura obrazu jest bardzo ważna. Dziś nie wyobrażamy sobie wpisu na stronę bez odpowiedniej wizualizacji. W Internecie są miejsca, gdzie dostępne są darmowe zdjęcia, z których bez przeszkód można korzystać, a nawet je przerabiać. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić, by było to zgodne z prawem oraz z warunkami, stawianymi przez autorów. Warto posiąć wiedzę na jakich serwisach dostępne są bezpłatne fotografie oraz na jakich warunkach są one udostępniane.

Adnotacja prawna dotycząca bezpłatnych zdjęć

Losy danego zdjęcia są uzależnione od prawa autorskiego. Korzystając z czyjeś pracy na forum publicznym potrzebna jest zgoda od autora lub licencja, mówiąca o tym, że konkretna fotografia nie podlega ochronie prawu autorskiemu majątkowemu. W przypadku licencji takie zdjęcie zostało przekazane do domeny publicznej.

Serwisy oferujące darmowe zdjęcia można podzielić na 3 grupy. Pierwszą z nich są fotografie udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero. Takie udostępnienie pozwala korzystać ze zdjęć w najbardziej obszerny sposób i nie wymaga podpisywania autora grafiki. Kolejna grupa to zdjęcia dostępne w domenie publicznej. Są to zdjęcia, do których prawa autorskie majątkowe już nie występują, gdyż uległy przedawnieniu. Dzieje się tak po upływie 70 lat od śmierci autora. Ostatnią grupą są wizualizacje udostępniane na licencjach Creative Commons na określonych warunkach. W takim przypadku konieczne będzie udostępnianie informacji o autorze zdjęcia oraz informacje o licencji, w przypadku jej występowania.

Gdzie można szukać bezpłatnych grafik na stronę?

Serwisy, które udostępniają darmowe zdjęcia

Fotografie, które zostały udostępnione przez ich twórców na mechanizmie Creative Commons Zero, określany mianem CCO mogą być wykorzystywane w najbardziej korzystny sposób, czy to komercyjnie czy nie, bez potrzeby udzielania informacji na temat autora.

Darmowe zdjęcia dostępne są na różnych serwisach. Do najbardziej znanego zalicza się Pixabay. To numer jeden wśród innych stron, nie tylko pod kątem liczby dostępnych zdjęć, ale także dzięki opcji różnych języków, w tym i polskim. Serwis posiada niemalże milion fotografii, które można pobierać w różnych rozdzielczościach. Najlepsza rozdzielczość wymaga rejestracji konta w serwisie i zalogowania. To strona, która pozyskuje zdjęcia z innych serwisów znanych i obecnych w sieci.

To innych serwisów należy Pexels. Posiada bazę zdjęć i wyszukiwarkę, która zbiera zdjęcia z pozostałych serwisów, posiadających materiały udostępnione na CCO. Unsplash to miejsce, gdzie znajduje się mnóstwo pogrupowanych zdjęć od znakomitych artystów. Wizualizacje tutaj oparte są na indywidualnych licencjach autorów, które działają podobnie jak te na CCO. Szukać zdjęć bezpłatnych można również na FoodShot. To serwis dedykowany osobom, które poszukują zdjęć związanych z dziedziną kulinarną i jedzeniem. Udostępnione zdjęcia na tej platformie działają w oparciu o CCO. Osoby poszukujące zdjęć dobrej jakości, związanych z podróżowaniem powinny zajrzeć na TravelCoffeBook.