W ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie i małopolski oddział NFZ udostępnił możliwość wykonania bezpłatnego badania cytologicznego. Akcja rozpoczęła się 22 stycznia 2020 roku.

Cytologia

To bardzo łagodne badanie, które nie sprawia bólu kobietom, a które jest diagnostyczne pod kątem rozpoznania raka szyjki macicy. To szybkie i bardzo efektywne badanie. Jest ono w stanie ocenić czy występują jakieś stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, podczas gdy na co dzień nie ma żadnych objawów. To bardzo specyficzny rodzaj raka, który w początkowej fazie działa jak „cichy zabójca”, gdyż nie okazuje żadnych sygnałów, że dzieje się coś nie tak. Każda kobieta powinna dokonywać tego badania raz na trzy lata, chyba, że lekarz zaleca inaczej. W Polsce na tą chorobę zapada około 10 osób płci żeńskiej dziennie, co w skali rocznej daje liczbę 4000 zachorowań. Bardzo często kobiety umierają, bo zgłosiły się do lekarza zbyt późno. W 2019 roku w Małopolsce badanie to zostało wykonane przez 13.5% kobiet. W roku obecnym występuje możliwość zrobienia tego badania dla 290 tysięcy kobiet. Badanie można wykonać w gabinetach ginekologicznych, posiadających umowę z NFZ.

Bezpłatna cytologia w szpitalu im. S. Żeromskiego

Działania profilaktyczne

22 stycznia w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, a dokładnie w Poradni Ginekologicznej w godzinach 9-12 była możliwość wykonania darmowego badania cytologicznego. Badanie to mogły wykonać kobiety w latach 25-59, które w przeciągu ostatnich 3 lat takiego badania nie miały wykonywanego. Cytologia była wykonywana bez pobierania żadnych opłat, ani okazywania specjalnego skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Każda ubezpieczona kobieta w Narodowym Funduszu Zdrowia może umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem telefonu 12 622 94 17. Trzeba pamiętać, że badanie nie może zostać pobrane w trakcie krwawienia miesiączkowego, najlepiej zgłosić się 4 dni po wystąpieniu krwawienia i nie później niż 4 dni przed jego wystąpieniem.