Witamina D przez wiele lat kojarzona była z pozytywnym wpływem na układ kostny. Jej niedobór wiązał się z krzywicą u dzieci. Po wielu badaniach naukowych stwierdzono jednak, że ma on o wiele więcej pozytywnych działań na nasz organizm, natomiast jej niedobór może powodować dużo więcej konsekwencji, zwłaszcza w okresie jesiennozimowym.

 

Źródła witaminy D

 

Witamina D nazywana jest witaminą słońca, ponieważ powstaje w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Musimy jednak pamiętać o tym, że w naszej szerokości geograficznej przyswajana jest tylko między kwietniem a wrześniem, ale pod warunkiem, że eksponujemy minimum 18 % powierzchni ciała, przez około 20 minut, między godziną 10 a 15. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość ekspozycji jak i używanie kremów z filtrem UV oraz masa ciała i karnacja skóry.

Witamina D - dlaczego warto ją przyjmować?

 

Wpływ witaminy D na organizm

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, witamina D ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Przede wszystkim działa bardzo pozytywnie na układ kostny. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z układu pokarmowego do kości. Jest niezbędna w procesie kostnienia oraz związków niezbędnych do budowy kości. Jak potwierdzają badania naukowe, witamina D bierze udział w wygaszaniu procesów przeciwzapalnych naszego organizmu. Chroni dzięki temu nasz organizm przed procesami zapalnymi. Nie wiele osób wie, że witamina D działa pozytywnie na układ krwionośny. Badania wykazały pozytywny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego krwi oraz profilaktykę choroby niedokrwiennej serca. Badania potwierdzają również wpływ witaminy D na układ nerwowy. Naukowcy wiążą niedobór tej witaminy z większym ryzykiem występowania zaburzeń nastroju jak i samej depresji. Niezbędna jest również w układzie mięśniowym. Jej niedobór może powodować osłabienie siły mięśni, a badania potwierdzają zmniejszoną skuteczność ćwiczeń fizycznych. Stwierdzono również, że niedostateczna ilość witaminy słońca u osób chorujących na cukrzycę, może być dla nich zdecydowanie niebezpieczne.