Spójrzmy prawdzie w oczy, nawet najbardziej pracowici mają czasem problem z motywacją. Bez względu na to, jak bardzo lubisz swoją pracę, czasami nie masz po prostu ochoty wykonywać swoich obowiązków. Przyczyna może być prosta, np. pogoda lub nuda. Jeśli czujesz, że popadłeś w rutynę, możesz wprowadzić kilka istotnych zmian.
Wytycz cele
Wielu z nas przychodzi do biura, siada przy biurku i po prostu zaczyna pracować nad powierzonymi zadaniami. Często się nie zastanawiamy, jaki cel im przyświeca. Jednak bez jasnej wizji i wiedzy o tym, jak Twoja praca wpływa na sytuację firmy, możesz spędzić wiele czasu na nieistotnych zadaniach, a nie takich, które rzeczywiście przyniosą korzyści Tobie i przedsiębiorstwu.
Zastanów się, jakie są Twoje cele i skup się na nich. Wtedy będziesz wiedział, co chcesz osiągnąć.
Work-life balance
Ma zasadnicze znaczenie dla Twojej motywacji. Kiedy odżywiasz się niezdrowo, czujesz się ospały. Wtedy nie masz ochoty wykonywać swoich codziennych obowiązków. Dlatego pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie i ćwicz przez 30 minut (przynajmniej trzy razy w tygodniu). W ten sposób zwiększysz poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Tym samym zmniejszysz poziom stresu.
Jeśli możesz, zostaw sobie część zadań na kolejny dzień, zamiast zostawać do późna. Praca w nadgodzinach sprawi, że poczujesz się sfrustrowany. Dzieje się tak, ponieważ Twój mózg koncentruje się wyłącznie na pracy, zamiast się wyciszyć wieczorem.
Motywacja a koncentracja na słabych punktach
Oczywiście, każdy ma jakieś słabe strony. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały! Dlatego następnym razem, gdy poczujesz, że coś mógłbyś zrobić lepiej, przestań się martwić. Skoncentruj się na tym, co poprawisz następnym razem. Każdy aspekt naszego życia jest krzywą uczenia się. Ważne jest, to by się rozwijać. W końcu nie od razu Rzym zbudowano.
Pomyśl o motywacyjnych cytatach
Obecnie cytaty motywacyjne są niezwykle popularne. Zalewają nasze kanały na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Zamiast po prostu je przewijać, zrób screen, który naprawdę odnosi się do Ciebie. Wydrukuj go i umieść w widocznym miejscu. To ciekawe, jak kilka słów może podtrzymać Cię na duchu i przypomnieć o wytyczonym celu.
Zaplanuj system nagród
Pamiętaj, by nagradzać siebie za zrealizowanie celów. Przestań zwlekać i opracuj system nagród. Zobaczysz, że znajdziesz motywację do działania. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, zafunduj sobie pyszną kawkę po pracy.
Przestań dbać o rzeczy, które nie mają znaczenia
Robienie rzeczy, które nic nie znaczą, kosztuje nas mnóstwo energii mentalnej. Spójrz uważnie na swoją listę zadań i znajdź te, które naprawdę są demotywujące i niepotrzebne. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Zajmiesz się tylko tym, co jest istotne.
Rozbij swoje zadania na mniejsze
Rozbij swoją ciężką pracę na części składowe. Wtedy możesz łatwiej przewidzieć przeszkody i lepiej się do nich przygotujesz. Ważne jest nie tylko wytyczanie małych zadań, ale również nagradzanie się po każdym etapie. Zbyt często ignorujemy małe sukcesy. Nie popełnij tego błędu. Małe wygrane mogą pozytywnie wpłynąć na całą sferę zawodową.
Materiały przygotowany przy współracy z GabinetyRozwoju.pl - wybierz sprawdzonego psychologa w Krakowie.