Wiele osób zainteresowanych grafiką często zastanawia się czy swoją wiedzę i umiejętności rozwijać za pośrednictwem studiów stacjonarnych, kursów czy w formie studiów podyplomowych. Nadchodzi wiosna, a wraz z nią rzesza maturzystów zaczyna podejmować decyzje związane z ich przyszłością edukacyjną. Coraz częściej spotykanym kierunkiem i formą jest grafika studia podyplomowe, która stanowi świetne rozwiązanie dla osób, chcących uzyskać tytuł zawodowy, niekoniecznie poświęcając 5 lat swojego życia na stacjonarny tryb studiów.

Zalety – grafika studia podyplomowe

Osoby zainteresowane - grafika studia podyplomowe – powinny dokładnie prześledzić jakie atuty kryją się za tymi studiami, podejmowane w takim trybie. Studia graficzne przygotowują w sposób praktyczny do pracy grafika, stwarzają okazję do zapoznania się ze specyfiką pracy w branży reklamowej, podglądając pracę różnych agencji reklamowych, działów marketingowych oraz osób działających jako freelancer. Ogromną zaletą jest to, że zajęcia są wykładane przez osoby, pracujące czynnie w branży reklamowej i wydawniczej, więc  każdy ma szansę dodatkowo czerpać z ich doświadczenia. Ponadto, studia dają możliwość zapoznania się z kluczowymi narzędziami, które wykorzystywane są w zawodzie każdego projektanta grafiki i poznania zasad używania języka komunikacji wizualnej.

Studia graficzne

Cel studiów graficznych

Celem studiów podyplomowych z grafiki jest zapoznanie studentów z niezbędnymi tematami, powiązanymi z projektowaniem i opracowywaniem elementów grafiki reklamowej i edytorskiej. Studenci uzyskują wiedzę związaną z kreowaniem komunikatów reklamowych oraz technicznym i estetycznym aspektem projektowania graficznego.

Po ukończeniu studiów każdy absolwent posiądzie umiejętność projektowania materiałów reklamowych i prasowych, kompetencje warsztatowe i artystyczne związane z grafiką i cyfrowym montażem stron. Będzie wykazywał się wiedzą odnośnie operowania kolorem, tekstem, fotografią czy ilustracją. Ponadto, nie straszna mu będzie edycja i wybór zdjęć do publikacji. Dzięki uzyskaniu podstawowej wiedzy, student będzie mógł pracować w agencjach reklamowych i działach promocji, obejmując stanowisko grafika. Studia te dają możliwość pracy w redakcjach różnych czasopism, wykonując zadania związane z przygotowywaniem materiałów do druku czy serwisu fotograficznego.

Plan studiów

Przed podjęciem decyzji o studiach na kierunku grafika reklamowa warto zaznajomić się dokładnie z planem studiów, dzięki temu każdy ma wgląd jaka tematyka będzie poruszana i czy wzbudza ona zainteresowanie aplikującego na te studia. Na studiach podyplomowych plan często dzielony jest na trzy obszary. Pierwszy obejmuje publikacje wielostronicowe, a w tym: podstawy edytorstwa, skład publikacji, fotoedycja oraz typografia. Drugi obszar to projekty graficzne, a dokładniej: projektowanie komunikacji wizualnej, infografika, projektowanie opakowań, identyfikacja wizualna marki oraz grafika WWW. Ostatni obszar należy do programów graficznych i elementów zawodów, w skład którego wchodzą takie narzędzia jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator oraz Adobe InDesign. W elementach zawodowych znajduje się prawo własności intelektualnej oraz przygotowanie do druku i zarządzanie kolorem.