Osoby pochodzące z okolic Krakowa zwykle wybierają kierunki wakacyjne w stronę gór, czasem nawet morza. Niewielu z nich pamięta o Bieszczadach. To stosunkowo nie tak daleka trasa od Krakowa, licząca około 280 km odległości. Trasa jest bardzo przyjemna dzięki autostradzie A4 w kierunku Rzeszowa. Zatem Krakowianie powinni częściej decydować się na Bieszczady latem, gdyż nie jest to tak odległa trasa, a nawet całkiem przyjemna w porównaniu do trasy w stronę gór, gdzie praktycznie przez większość czasu porusza się w gigantycznym korku, by dostać się do stolicy Tatr czy pobliskich miejscowości.

Dlaczego Bieszczady latem?

Wyjazd w Bieszczady latem to doskonała propozycja dla rodzin oraz rodzin z dziećmi, gdyż miejsce to ma wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i młodszych turystów. Dzieci z pewnością ucieszy spotkanie ze zwierzętami, przejażdżka drezyną czy wycieczka statkiem po Zalewie Solińskim.

Wyprawy po górach

Świetną propozycją dla aktywnych rodzin z dziećmi są wyprawy po górach. Wyjście na Połoninę Wetlińską jest możliwa nawet z kilkumiesięcznym niemowlęciem. Na Połoninie znajduje się najwyżej położone schronisko w Bieszczadach zwane Chatką Puchatka, gdzie można odpocząć czy nakarmić dziecko. To świetna propozycja dla dzieci, gdyż trasa nie jest zbyt długa, gdzie można stosunkowo szybko wyjść i zejść. Najkrótsza trasa z Przełęczy Wyżnej wynosi 1,5 godziny. Z pewnością 4 latek jest w stanie sam na swoich nogach pokonać tą trasę.

Połonina Wetlińska jest zbiorem traw, które powstały nad górną granicą lasów w Karpatach Wschodnich. To przepiękne pasmo górskie z zapierającymi dech łąkami wysokogórskimi. Przez jej grzbiet przebiega Główny Szlak Beskidzki, gdzie doświadczyć można pięknych widoków na Połoninę Caryńską, Tarnicę czy Wielką Rawkę.

Gdzie w lecie udać się w Bieszczady?

Bieszczadzka kolejka

Mieści się ona w Majdanie koło Cisnej, która ciągnie drewniane wagony po wąskich torach. Znajduje się w tym miejscu od przeszło stu lat. Na początku przeznaczona była do transportu drewna do pobliskich tartaków. Dopiero od niedawna, bo od kilku lat udostępniona została turystom i organizuje przejażdżki na trasach Majsan-Przysłup-Majdan oraz Majdan-Balnica-Majdan. Druga trasa uruchamiana jest w przypadku dużej ilości zainteresowanych turystów. To niezapomniana przejażdżka szczególnie dla najmłodszych użytkowników kolejki. Czas trwania takiego kursu to około 2 godzin. Warto mieć przy sobie czapki i ciepłe okrycia, gdyż wagoniki nie posiadają okien, dla dzieci to szczególnie zalecane.

Jezioro Solińskie

Prawdziwym rajem dla rodzin z dziećmi są atrakcje wodne nad jeziorem Solińskim. Powstało ono, dzięki spiętrzeniu wód Sanu i Solinki, tak by ochronić Dolinę Sanu przed zalaniem. W Solinie wybudowano największą w Polsce zaporę wodną, która ma 81,8 m wysokości. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, gdyż to miejsce, które oferuje kajaki, rejs statkiem oraz relaks dla żeglarzy. Najbardziej komercyjnymi miejscami nad Jeziorem są Solina i Polańczyk, do mniej znanych miejscowości zalicza się Zawoz, Werlas i Teleśnica Oszwarowa.