Przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy to ostatnie tego typu wydarzenie. Choć wpłynęło ono na obecny kształt kraju, często nie wiemy jednak, kto przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy oraz jakie były kulisy i motywacja takiego ruchu. W dalszej części tekstu odpowiadamy na te pytania oraz przybliżamy sylwetkę osoby, która to zrobiła.

Kto przeniósł Stolicę z Krakowa do Warszawy?

 

Okoliczności przeniesienia stolicy

Stolicę z Krakowa do Warszawy w 1596 roku przeniósł Zygmunt III Waza. Był to król Polski, który podjął taką decyzję ze względu na kilka czynników. Pierwszym z nich — najbardziej pragmatycznym był pożar dużej części skrzydła Wawelu. Z Warszawy Zygmunt III Waza miał też bliżej do swojej rodzinnej Szwecji. W Warszawie odbywał się również sejm. Cały proces trwał stopniowo do 1609 roku i był długim procesem.

 

Zygmunt III Waza — kim był?

Zygmunt III Waza to bardzo ciekawa postać historyczna. Urodził się on w 1566 roku w Szwecji. Był królem Polski oraz wielkim księciem litewskim w latach 1587 - 1532. Panował również w Szwecji między 1592 a 1599 rokiem jako król. Zygmunt III Waza pochodził z dynastii Wazów i był synem króla szwedzkiego Jana III Wazy. Za jego panowania Polska władała największym terytorium i osiągnęła swój największy obszar. Król pozostawił po sobie również dwóch synów — przyszłych królów polski Władysława IV i Jana Kazimierza. Zygmunt III Waza to postać godna szacunku i zaufania. Stronił on od biesiad czy rozrywek. Był też niezwykle pobożny, odmawiając regularnie brewiarz czy wysłuchując regularnie mszy świętych. Oprócz pobożności cechował się też wewnętrzną dyscypliną i pracowitością.

Oprócz cech królewskich posiadł też ciekawe zamiłowania i umiejętności. Był uzdolniony artystycznie i grał na klawikordzie czy malował. Na wzór Habsburgów był mecenasem sztuki, dbając właśnie o sztukę, a nie jedynie o przemijające szybko zbytki. Pewną ciekawostką może być fakt, że jedną z ulubionych rozrywek Zygmunta III Wazy była gra w piłkę polegająca na odbijaniu jej przez siatkę na wzór dzisiejszego tenisa.