Dziecko w wieku przedszkolnym chłonie i przyswaja najwięcej informacji. Jest to najlepszy czas, aby nauczyć nasze dziecko dobrych nawyków żywieniowych jak i tych dotyczących higieny.

 

Czemu przedszkolak?

 

Każde dziecko najlepsze wzorce czerpie ze swojego domu rodzinnego. To właśnie od mamy i taty najwięcej się uczy. Jeżeli w domu jest starsze rodzeństwo, z pewnością będzie chciał zaimponować i pokazać,  że tez już wiele rzeczy potrafi. Kiedy zaczynasz uczyć swoje dziecko nawyków higienicznych, niezbędna jest pochwała i nagroda. Dzieci potrzebują trochę więcej czasu na naukę niektórych rzeczy, dlatego też początkowe niepowodzenia nie powinny być powodem frustracji rodziców.

 

Podstawowe czynności higieniczne

 

Podstawą higieny wśród dzieci jest systematyczne i prawidłowe mycie rąk. Zgodnie z danymi Inspekcji Sanitarnej odpowiednie mycie rąk przez dzieci ogranicza liczbę przypadków biegunek i infekcji dróg oddechowych. Na rączkach dzieci przenoszone są ogromne ilości wirusów, bakterii, pasożytów i grzybów, które w łatwy sposób, mogą dostać się do organizmu. Aby nie dochodziło do częstych infekcji u naszego dziecka, warto wprowadzić u niego nawyk mycia rąk zaraz po powrocie do domu oraz zaraz przed jedzeniem. Dodatkowo warto też pilnować, by dziecko umyło twarz. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które są alergikami na pyłki roślin. Zawsze po powrocie z dworu powinny przemyć twarz wodą, aby pozbyć się z twarzy wszelkich nieczystości mogących je uczulić. Poza domem przydatne są wszelkiego rodzaju żele i płyny antybakteryjne. Aby umilić dziecku korzystanie z nich, dostępne są na rynku kosmetyki w różnych ciekawych opakowaniach, także z ulubionymi bohaterami bajek.

 

Higiena przedszkolaka

 

Na co zwrócić uwagę

 

Dzieci mają skłonności do wkładania rączek do buzi. Często też zdarza się, że obgryzają paznokcie. Niestety tam znajduje się najwięcej brudu i zanieczyszczeń, które trafiając do organizmu naszego dziecka, mogą spowodować poważne choroby. Pamiętajmy zatem, by zdrowe nawyki były i naszymi nawykami, a wtedy dzieci nie będą miały z nimi problemu.